19 Ekim 2015 Pazartesi

Turuncu 14.Hafta RN

Hizmet Rehberi Üzerine - Bölüm 37

7 yorum :

 1. Artık şikayeti bırakıp, meseleleri daha sıkı sahiplenmek gerekiyor benim için. Şakilik yalnızca musibeti artırıyor...

  YanıtlaSil
 2. Risalelerin geneline hakim olan acz ve fakr kabulu; bunları takip eden şükür bu mesele için de çözüm olarak sunulmuş. Kurtuluşun, bereketin, mutluluğun yolu gerçekten ne kadar küçük ve aciz olduğumuzu anlamaktan geçiyor.

  YanıtlaSil
 3. İnsanların çoğu tahkiki imana değil de taklidi imana sahip. Dolayısıyla iman hizmetini ve temsilini elinde bulunduranlara göre kendisini konumlandırıyorlar. Bu durumda da temsil keyfiyetindeki insanlar, zayıflıklarıyla taklidi imana sahip olanlara hakikati de zayıf lanse edebiliyor. Halbuki insanlar aciz, hakikat uludur. Dolayısıyla temsil konumundaki insanlar hakikati haykırmakta tereddüt etmemelidir.

  YanıtlaSil
 4. Ehemmiyetsiz meselelerin büyük veya etkili insanların elinde çok etkili olabileceği gibi ehemmiyetli meseleler de nispeten küçük şahısların elinde kaybolabilir. Kur'an gibi büyük bir meselenin de biz aciz insanların elinde kaybolamaması için bizim irademiz dışında inayetlerle destekelniyoruz. Ayrıca bunları hme şükür niyetine hem teşvik niyetine hem de bu kadar zorlu bir dönemde bu işin gerçekten arkasında Allah'ın olduğuna inandırmak amacıyla bunların anlatılamsı lazım ve anlatılıyor

  YanıtlaSil
 5. Bugün halkın büyük bir kısmı meseleleri kendi ilimleriyle yorumlayarak değerlendirecek durumda olmadığından halk daha çok meseleleri yorumlayan saygı duydukları kişilerin yorumlarına bakar. Bu durumda halk nezdinde çok saygınlığı olmayan ya da taşıdığı meselenin hakkını hayatına uygulamasında tam olarak veremeyen kimselerin elinde çok kıymettar meseleler kıymetsiz hale gelebilir. Üstad her ne kadar böyle bir kimse olmasa da bu Kur'an hizmetinin büyüklüğünü ön plana çıkarmış, kendini aradan çıkararak insanları direk bu ulvi hizmete amaca bağlamak istemiştir. Çünkü o dönemin zorlukları itibariyle insanların bu hizmetlerde sebat gösterebilmesi, sürçmemesi için böyle bir şeye ihtiyaç vardır.

  YanıtlaSil
 6. İnsanların oluşumları, olayları, bilgileri kaynağına bakarak değerlendirmesi dini hayatı da etkilemiştir. Özellikle tekke zaviye medreslerin kapatılması işinin devlet gibi bir kurum tarafından gerçekleştiriliyor oluşu insanların dini şeylere karşı daha mesafeli durmasına sebep olmuş. Dine hizmet konusunda insan emeğinin de gerekli olması bu tür mesafeye sahip veya kafasında soru işaretleri olan insanların ikna edilmesi gerekiyordu. Bu nedenle bu hizmetteki dayanılan kaynağın güvenilirliği adına kitaplarda bazı kerametler açıklanıyor.

  YanıtlaSil